Ekonomi

Japonya, Filipinler’e beş MRRV tedarik ederek deniz güvenliğini güçlendirecek

Deniz güvenliğini ve ulusal kalkınmayı teşvik etmeyi amaçlayan Filipin Ulusal Ekonomik ve Kalkınma Otoritesi (NEDA) Yönetim Konseyi, Perşembe günü yaptığı on birinci toplantıda üç değerli projeyi onayladı. NEDA Sekreteri Arsenio Balisacan’a göre, yeşil ışık verilen girişimler arasında Filipin Sahil Güvenlik (PCG) için beş adet çok rollü müdahale gemisinin (MRRV) satın alınmasına yönelik 29,3 milyar Pound (580 milyon $) tutarında bir Japon kredisi yer alıyor.

MRRV’ler, Lider Ferdinand Marcos Jr. Döneminde başlatılan Deniz Güvenliği Kapasite Geliştirme Projesi’nin 3. Aşamasının bir modülüdür. Anlaşma aynı zamanda beş yıllık entegre lojistik güçlendirme planını da içeriyor. 2027-2028 ortalarında teslim edilmesi planlanan bu gemiler, denizcilik denetiminde, Filipin sularındaki yasa dışı faaliyetlerle mücadelede ve afetlere müdahalede önemli rol oynayacak.

Tedarik, Ekim ayında Çin ve Filipin tekneleri arasında yaşanan çatışmanın da vurguladığı gibi, Batı Filipin Denizi’nde Çin ile artan bölgesel çatışmaların ortasında geliyor. Yeni gemilerin bu tartışmalı bölgede rotasyon ve ikmal görevlerini kolaylaştırması ve ülkenin deniz yetki alanına değerli bir takviye sağlaması bekleniyor.

NEDA konseyi, MRRV alımının yanı sıra Tarım Reformu Dairesi’nin PBBM Köprüleri projesini ve TPLEX genişletme projesinde yapılan değişiklikleri de onaylayarak ülkenin ulusal kalkınma ve güvenliğe olan bağlılığını bir kez daha vurguladı.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu